پیام دبیر

با سلام حضور چشم پزشکان و همکاران گرامي:

متاسفانه سال 1399 در حافظه تاريخي ايران بعنوان سالي که همه گيري کوويد-19 منجربه فوت بسياري از عزيزانمان گرديد ثبت خواهد شد. اين همه گيري بسياري از مناسبات اجتماعي، اقتصادي و علمي، را تحت الشعاع قرار داده و سبب افزايش فشار بر سيستم بهداشتي-درماني  کشور گرديد. در این دوره، علاوه بر به تعطيل کشاندن بسياري از مراکز درماني و آموزشي ، شهادت بسياري از همکاران مان در همه رشته هاي پزشکي ، پرستاري ودیگر رشته هاي وابسته را بدنبال داشت. شهادت اين عزيزان نشانگر فداکاري و ايثار بیدریغ شان مي باشد که همواره در خاطره پزشکان و مردم اين مرز و بوم باقي خواهد ماند. جاي دارد یاد آقاي دکتر سعيد عزيزي همکار چشم پزشک مان که از نخستين شهيدان ناشي از کوويد-19 در سيستان و بلوچستان بودند، گرامی داریم .

متاسفانه در طي يكماه اخير با اوج گيري مجدد شيوع كوويد-١٩ شهادت دردناك اساتيد گرانقدر چشم پزشكي جناب آقاي دكتر محمد زارع جوشقاني و جناب آقاي دكتر محمد فقيهي اتفاق افتاد علاوه بر خانواده هاي گرامي ايشان، جامعه چشم پزشكي و گروه چشم دانشگاه شهيد بهشتي را عزادار كرد. جاي اين عزيزان بزرگوار در كنگره امسال خالي خواهد بود.

کنگره سراسري چشم پزشکي امسال مصادف با سي امين کنگره اي است که با ساختار جديد و به شکل نوين از سال 1370 برگزار مي شود. ساختار جديد توسط پيشکسوتان چشم پزشکي کشور و با بومي سازي الگوهاي کنگره هاي بين المللي اروپايي و آمريکايي برنامه ريزي گرديد. اما سی امین کنگره با چالشي جديد مواجه شد: پاندمي کوويد-19. پاندمي باعث شد که انجمن پس از چندبار تعويق در نهایت تصميم به عدم برگزاري سمينار بهاره بگيرد. با توجه به ادامه پاندمي به فصل پاييز و احتمال وخامت بيشتر شيوع، تصميم به برگزاري " غيرحضوري " کنگره گرفته شد. در طول دوران قرنطينه در بهار و تابستان مراکز چشم پزشکي کشور تعداد قابل توجهي " وبينار " با حضور چشم پزشکان ایرانی و خارجي اجرا کردند. در برخي مواقع برگزاری اين " وبينار"ها حتی به سه جلسه در هفته مي رسيد و بخوبي توانست از نظر به روزرسانی علم و آگاهي چشم پزشکان و دستياران خلاء تعطیل بودن مراکز را جبران کند.

در کنگره سراسري سالهاي قبل بطور متوسط حدود 60 جلسه علمي اعم از سمپوزيوم، کارگاه و سخنراني اصلي برگزار مي گرديد که با توجه به محدوديت زماني و امکاني کنگره سي ام این تعداد به حدود 20 وبينار کاهش پيدا کرده است. در سالهاي گذشته سعي مي شد تا از چشم پزشکان جوان و گرامي که سرمايه هاي آتي چشم پزشکي کشور هستند استفاده شود ولي متاسفانه با کاهش تعداد جلسات آموزشي امکان بهره وری از دانش بسیاری ازاين عزيزان میسر نشد. در مقابل، شرایط حاضر باعث شد تا بتوانيم بیشتر از حضور سخنرانان خارجي در وبينارها استفاده کنيم. چرا که دیگر، انجمن نياز به تحمل مشکلات متعدد هزينه هاي بالا ، ويزا و رفت و آمد ایشان را نداشت.

اميدوارم برگزاري مناسب کنگره سي ام بتواند رضايت علمی همکاران گرامي، دستياران عزيز و گروه هاي وابسته را جلب نمايد و با توجه به آنکه اولين کنگره به اين وسعت بصورت " غير حضوري " و " وبيناري " مي باشد، پیشاپیش از بروز مشکلات و کاستي هاي احتمالي پوزش مي طلبم.

 جاي دارد از هيات مديره انجمن که همواره پشتيبان مادي و معنوي کنگره هاي سراسري هستند، از گروه هاي علمي و اساتيد دانشگاهها و بخشهاي چشم پزشکي کشور که در برگزاري اين کنگره به ياري شتافتند سپاسگزاري نمايم. همچنین جای دارد از بسیاری از شرکتهای حامی همایش های چشم پزشکی، که علیرغم وضعیت نامطلوب اقتصادی به حمایت خود ادامه دادند تشکر نمایم. در پايان از کميته اجرايي همایش های انجمن و گروه فن آوري اطلاعات آن که نقش بسيار مهم و تعيين کننده در حسن برنامه ريزي، هماهنگي و برگزاري اين کنگره داشته اند سپاسگزاري ويژه مي نمايم.

با آرزوی سلامتی برای همه عزیزان

دکتر فريد کريميان

دبير علمي کنگره


اخبــارحامیان کنگره